Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Marmara Depremi

Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

0

Deprem öncesi yapılması gerekenler, depremde meydana gelebilecek can ve mal kayıplarını önlemenin en ucuz ve etkili yollarıdır. Bu yazımızda, size deprem öncesi alınacak önlemler konusunda bilgi verip, evlerimizde deprem esnasında karşılaşabileceğimiz riskleri anlatıyoruz.

Başlıklar

Deprem Öncesi Alınacak Tedbirler

Deprem öncesi evde alınması gereken önlemler, eşyalardan kaynaklanabilecek yaralanma ve ölümlerin önüne geçmek için önemlidir:

 • Dolap üzerlerine konulan eşya ve büro malzemelerini, plastik tutucular veya bu iş için üretilmiş malzemeler ile sabitlenmelidir.
 • Soba gibi ısıtıcıların duvara ve / veya zemine sabitlenmesi gereklidir.
 • Dolaplar ve diğer devrilebilecek eşyalar birbirlerine ya da duvara sabitlenerek çarpma etkisinden doğacak hasarlar azaltılmalıdır. Ayrıca eşya ile duvar arasında boşluk var ise, bu boşluğun dolgu malzemesi ile kapatılması önerilir.
 • Avize, klima gibi eşyaların ağırlıklarını taşıyacak vidalar ve askılarla sabitlenmesi de, deprem öncesi yapılması gerekenler arasındadır.
 • Dolapların içerisine ağır eşyalar konmuş ise, mekanik kilitler ile dolap kapaklarının olası depremlerde açılması önlenmelidir.
 • Tezgah üzerine kayabilecek eşyalar konmuş ise, bu eşyaların altına metal profil koyarak kaymaması sağlanmalıdır.
 • Zehirli, patlayıcı ya da yanıcı madde varsa, kırılmayacak şekilde sabitlenerek fark edilebilmeleri için fosforlu etiket yapıştırılmalıdır.
 • Raflarda bulunan küçük nesnelerin ve şişelerin birbirlerine çarpmalarının ya da devrilmelerinin engellenebilmesi için elastik bant ya da tel ile önlem alınmalıdır.
 • Deprem öncesi alınabilecek önlemler arasında en önemlilerinden biri de, gaz vanası ve elektrik sigortalarının otomatik olmasıdır. Bu tedbir, yangın sonrasında gaz kaçağı ya da yangın gibi durumların yaşanmasını engelleyecektir.
 • Deprem öncesi alınabilecek önlemler arasında en önemlilerinden biri de, depremden sonra binadan acil bir şekilde çıkmak için kullanılacak olan yol üzerindeki engellerin kaldırılmasıdır.
 • Acil çıkış kapılarının kilitli olmaması, ışıklandırmalarının bulunması ve dışa doğru açılıyor olması gereklidir.
 • Pencere ya da devrilebilecek ağır dolapların yanına yatak konmamalıdır. Ayrıca yatağın yakınında ağır bir raf olmamalıdır.
 • Deprem öncesi yapılacaklar arasında birden fazla kez yapılması gereken önemli bir aktivite de, ev ya da işyeri fark etmeksizin afete hazırlık planı yapılmalı ve bu plan kapsamında altı aylık periyotlarla tatbikat yaparak olası depreme hazırlanılmalıdır.
 • Deprem sonrasında aile bireyleri veya yakınlar ile nasıl iletişim kurulabileceği önceden kararlaştırılmalı, buluşma yeri belirlenmelidir.
 • Binaların özelliklerine ve büyüklüklerine göre bir yangın söndürme cihazı bulundurulması, deprem sonrasında çıkabilecek yangınlara erken müdahale edebilmek için önemli ve gereklidir.

Deprem öncesi ne yapmalıyız kısaca anlatmaya çalıştım. Deprem öncesi alınacak önlemler basit ve ucuzdur, ancak çok daha büyük can ve mal kayıplarının önüne geçebilir.

Bunların yanısıra, deprem sonrası yaşayabileceğimiz maddi kayıpların önüne geçebilmek için, mutlaka DASK Deprem Sigortası yaptırmalısınız. Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından hazırlanmış ve uygulanan bu sigorta türü ile, çok cüzi bir prim ile, evinizi deprem sigortası garantisi altına alabilirsiniz.

DASK Teminat Bedeli Ne Kadar Oldu?​

DASK teminat bedeli 2022 yılı için, Resmi Gazete’de yayınlanan yeni tarifeye göre, konutlar için 268 bin TL’den 320 bin TL’ye yükseltildi. Böylece, herhangi bir deprem durumunda, evinizin hasar görmesi durumunda, alacağınız karşılık 320 bin TL oldu.

Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir