1. Anasayfa
  2. Depreme Dayanıklı Bina

İstanbul TEM Avrupa Konutları Depreme Dayanıklı Mı?

İstanbul TEM Avrupa Konutları Depreme Dayanıklı Mı?
0

İstanbul TEM Avrupa Konutları depreme dayanıklıdır. Yapımına 2008 yılında başlanan Avrupa TEM konutları, güncel deprem yönetmeliklerine uygun inşa edilmiş, yüksek olmasına rağmen mühendislik hizmeti aldığı için beklediğimiz İstanbul depreminde zarar görmeyecektir.

Avrupa Konutları TEM sitesi, Gaziosmanpaşa ilçesindedir. Gaziosmanpaşa ve bağlı bölgeleri, İstanbul’da depreme dayanıklı semtler arasındadır. İlçe zemininin sağlam olması, geçmiş depremlerden az etkilenmiş olması gibi faktörlerin etkisiyle, Gaziosmanpaşa İstanbul deprem bölgeleri arasında en güvenlilerinden biridir.

Ülkemiz bir deprem ülkesi. Marmara Bölgesi’nde beklenen büyük İstanbul depremi de, uzak olmayan bir gelecekte maalesef gerçekleşecek. 1999 depremi sırasında Kandilli Rasathanesi‘nin başında bulunan Ahmet Mete Işıkara, “deprem değil bina öldürür” derken, depremlerde asıl can kaybına neden olan faktörün depremin kendisinin değil, yönetmeliklere uygun yapılmayan binalar olduğunu anlatıyordu.

Güncel deprem yönetmeliklerine uygun inşa edilen, mühendislik hizmeti almış ve inşaatı süresince denetlenmiş yapılar, beklenen İstanbul depreminde de ayakta kalacaktır. Konut satın alırken, 1999 sonrası dönemde, ama özellikle 2005 – 2007 sonrası yapılan konutlardan seçmek, depremden kurtulma şansımızı artıracaktır.

1999 öncesi inşa edilen binaların büyük çoğunluğu yönetmeliklere uygun yapılmadığı için olası bir depremde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Konut satın alırken, konutun inşa yılına dikkat etmeli ve bütçeniz el verdiğince yeni bir konut satın almalısınız. Keza, ev kiralarken de buna dikkat etmeniz, depreme karşı alabileceğiniz en yerinde tedbirlerden biridir.

Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Çocukluğundan beri yer bilimleri ile ilgilenen biri olarak, yaşadığımız coğrafyanın gelecekte karşılaşabileceği en büyük risklerden biri olan İstanbul (Marmara) Depremi hakkında insanları aydınlatabilmek ve "deprem tahmini" gibi şarlatanlıklardan uzak tutabilmek amacıyla bu blogu hazırladım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir