1. Anasayfa
  2. Marmara Depremi

İstanbul Depremi Riskli İlçeler

İstanbul Depremi Riskli İlçeler
istanbul depremi riskli ilceler
0

İstanbul depremi riskli ilçeler hangileri öğrenmek için, İstanbul deprem risk haritası en güvenilir kaynak durumunda. İnsanlar yaşadıkları yerlerin güvenli olup olmadığını ya da ne kadar sağlam bir bölgede oturduklarını merak ettikleri için uzmanlar bu konu üzerinde ekstra çalışmalar gerçekleştirdi.

Hatta 1999 depreminden sonra değişen yönetmeliklerce başta kamu binaları olmak üzere, deprem anında en çok ihtiyaç duyulacak bina güçlendirme çalışması yapıldı veya yıkılıp yeniden inşa edildi. Fakat yine de düşük, orta ve yüksek derecede riskli bölgeler bulunuyor. İstanbul depremi riskli bölgeler aşağıdaki gibidir:

Başlıklar

Düşük Derecede Riskli Bölgeler:​

Bu bölgelerde deprem yaşanma olasılığı diğer bölgelere göre daha düşük fakat yine de düşük de olsa büyük İstanbul depremi riskli bölgeler arasında sayılabilir:

DarıcaPendikKızıltoprak
SuadiyeBostancıKartal
ÜmraniyeKadıköyŞile
PolonezköyBahariyeDolayoba
HaydarpaşaErenköyKozyatağı
İçerenköyAltunizadeFenerbahçe
KoşuyoluAcıbademAdalar
RumelihisarıEminönüSarıyer
İstanbul depremi düşük riskli bölgeler

Orta Derecede Riskli Bölgeler:​

Bu bölgeler yukarıda saydığımız semtlere göre daha risklidir. Deprem olduğunda çok şiddetli olmasa da, depremden etkilenecek ve hatta hasar görecekler. Bu bölgelerin İstanbul depremi riskli ilçeler arasında orta sırada bulunması, buralarda yaşayanları ne rehavete sürüklemeli ne de paniğe sevketmeli. Her ne kadar elimizde ivme haritaları olsa da, depremin nerede ne kadar etkili olacağını önceden öngöremeyiz.

BeşiktaşİstinyeKasımpaşa
GüngörenSalıpazarıÜsküdar
BeylerbeyiKüçüksuKaraköy
TophaneÇayırbaşıTarabya
EyüpSütlüceAlibeyköy
BalatŞehzadebaşıKüçükyalı
Ortaköy DereboyuBeykoz
İstanbul depremi orta riskli bölgeler

İstanbul Depremi Riskli Bölgeler Yüksek Risk Taşıyan Alanlar:​

Olası bir İstanbul depreminde birazdan sayacağımız bölgelerin zarar görme potansiyeli oldukça yüksek. İstanbul’da deprem için riskli bölgeler arasındaki bu bölgelerde yaşayan yurttaşlarımız, deprem konusunda hasasiyet göstermeli. Hatta bu noktada özellikle Avcılar ilçesine değinmeliyim. İstanbul deprem zemin haritası incelendiğinde Avcılar bölgesinin oldukça hassas ve riskin yoğun olduğunu görebiliriz. Bu bölgelerin dışında;

AvcılarAmbarlıHaramidere
AtaköyZeytinburnuFlorya
NakkaşdereAzaplıKüçükçekmeye
EsenkentIspartakuleKanarya Mah.
İstanbul depremi çok riskli bölgeler

Bu bölgeler yüksek riskli olduğundan mevcut yapıların kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca, bu bölgelerde yeni bir inşaat yaparken tek bir taş parçasına bile dikkat etmeliyiz. İstanbul depremi en çok nereyi etkileyecek? diye bir soru sorulduğunda bu bölgeleri başa yazabiliriz. Bu bölgelerde toplumun ve belediyelerin üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yapması gerekir.

Buna ek olarak, 26 Eylül 2019 tarihinde Silivri açıklarında gerçekleşen 5,7 büyüklüğündeki deprem de, şehrin özellikle batı bölgelerinde hasara neden oldu ve Avcılar’da Kentsel Dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı. Avcılar’daki süreç ile ilgili bilgi almak ve kentsel dönüşümden yararlanmak istiyorsanız, Avcılar Belediyesi’nin hazırladığı broşürü inceleyebilirsiniz.

Yaşadığınız yerin deprem riskini mahalle ve sokak bazında öğrenmek istiyorsanız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ilçe bazlı zemin ve risk haritalarına bakmanızı tavsiye ediyorum.

Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Çocukluğundan beri yer bilimleri ile ilgilenen biri olarak, yaşadığımız coğrafyanın gelecekte karşılaşabileceği en büyük risklerden biri olan İstanbul (Marmara) Depremi hakkında insanları aydınlatabilmek ve "deprem tahmini" gibi şarlatanlıklardan uzak tutabilmek amacıyla bu blogu hazırladım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir