1. Anasayfa
  2. Yer Bilimleri

Depremin Sonuçları Nelerdir?

Depremin Sonuçları Nelerdir?
depremin sonuclari
0

Depremin sonuçları, ülkemizde ve dünyada her yıl binlerce insanın hayatını kaybetmesi ve milyarlarca dolarlık zararın oluşması şeklindedir. Can ve mal kaybı en başta gelen sonuç gibi gözükse de, başka sonuçları da vardır. Bu yazımda, bu sonuçları kısaca incelemeye çalıştım.

Depremin Sonuçları​

  • Sarsıntı ve yeryüzü çatlaması ile beraber yapılar zarar görür.
  • Deprem, heyelan ve çığ düşmesine neden olabilir. Artçı depremler de heyelanlara neden olabilir.
  • Deprem sonrasında elektrik hatlarının kopması ve doğalgaz şebekesinde meydana gelen hasar sonucunda yangınlar çıkabilir. Benzer şekilde, su şebekesinde de arızalar olabilir ve bu da yangınlara müdahaleyi zorlaştırır. 1906 San Fransisko, 1924 Tokyo ve 1995 Kobe depremlerinde, deprem kadar yagınlar da çok sayıda ölüme neden olmuştur.
  • Depremin sonuçları arasında bir diğeri de, zemin sıvılaşması şeklindedir. Başka bir deyişle, gevşek zeminler çalkalanıp üzerlerindeki binayı taşıma gücünü yitirmektedir. Bu da oldukça ciddi hasarlara neden olabilir. Binaların zemin koşulları göz önüne alınarak inşa edilmesi gereklidir.
  • Deniz ve okyanus tabanında gerçekleşen depremlerde, toprak kayması meydana gelir ve büyük su kütleleri yer değiştirir. Bunun sonucunda bu su kütleleri depremin merkez üssünden itibaren etrafa büyük dalgalar halinde yayılır ve bu da tsunami dediğimiz doğa olayına neden olur. Büyük dalgalar, kıyı şehirlerini yerle bir edebilir. 2004 Hint Okyanusu depreminde 230.000, 2011 Tohoku depreminde ise 18.000 kişi tsunami ağırlıklı deprem sonuçları nedeniyle hayatını kaybetmişti.
Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Çocukluğundan beri yer bilimleri ile ilgilenen biri olarak, yaşadığımız coğrafyanın gelecekte karşılaşabileceği en büyük risklerden biri olan İstanbul (Marmara) Depremi hakkında insanları aydınlatabilmek ve "deprem tahmini" gibi şarlatanlıklardan uzak tutabilmek amacıyla bu blogu hazırladım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir