Deprem Ölçümlerinde Kullanılan Cihaz Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Yer Bilimleri

Deprem Ölçümlerinde Kullanılan Cihaz Nedir?

0

Deprem ölçümlerinde kullanılan cihazın adı sismograftır. Sismograflar, rasathanelerde bulunur ve etki alanlarındaki tüm yer sarsıntılarını kaydeder. Deprem büyüklüğünü ölçen yönteme, Richter Ölçeği denir.

Başlıklar

Sismograf Ne Demek?​

Sismograf nedir sorusunun cevabı, Türkçe’de deprem ölçer cihazı şeklindedir. Sismograf neyi ölçer, yeryüzünde meydana gelen bir depremin büyüklüğünü, uzaklığını, merkez üssünü ve süresini ölçer. Türkiye’de, Kandilli Rasathanesi’nde, değişik üniversitelerde ve AFAD’ın merkezlerinde sismograflar bulunmaktadır.

Deprem ölçümlerinde kullanılan cihaz bulmaca sorusu olarak da çıkar. Cevabı, artık bildiğiniz gibi sismograf’tır.

Sismograf Nasıl Çalışır?​

Sismograf, üzerinde ağırlık bulunan bir çubuğa bağlı kalem ile, onun altından kayan silindir şeklinde bir kağıt rulosundan oluşur. Deprem anında, ağırlığa bağlı kalem hareketsiz kalırken, sismografın diğer parçaları hareket eder ve bu salınımın kaydedilmesi ile depremin büyüklüğü ölçülür.

Depremlerin kaydedilmesini sağlayan aygıt, Sismometre olarak da bilinir. Sismometre, yer hareketlerinin devamlı kayıt edilmesini sağlayan bir deprem ölçer cihazıdır. Depremin büyüklüğü, süresi, merkezi ve ne zaman gerçekleştiği kayıt edilerek merkezlere bildirilmektedir. Aygıt titreşimleri ve sismik dalgalar öze kağıtlara geçirilmektedir. Kullanışlı ve basit çalışma özelliği ile depremin büyüklüğünün kolay bir şekilde ölçülmesini sağlamaktadır. Ülkemizde, deprem ölçümü ile ilgili olarak Kandilli Rasathanesi ve AFAD görev yapmaktadır.

Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Yorum Yap