1. Anasayfa
  2. Marmara Depremi

İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak 2023

İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak 2023
istanbul depremi ne zaman olacak
4

İstanbul depremi ne zaman olacak bilemiyoruz fakat çeşitli deprem ve yer bilimciler, İstanbul’da olası bir depremin oldukça yakın bir tarihte gerçekleşebileceğini düşünüyor. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem hakkında yazdığı kitapta da bu konuda önemli uyarılar yaptı. Bu uyarılara göre, Marmara Denizi açıklarında beklenen büyük İstanbul depremi, 30 yıl içinde ve 7,2 büyüklüğünde gerçekleşebilir.

Görür, bu depremin 30 sene içerisinde olma olasılığının %60’dan fazla olduğunu da açıkça belirtti. Görünen o ki önümüzde ki 30 sene içerisinde büyük İstanbul depremi gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek. Deprem gecikse bile mutlaka gerçekleşecek ve iyimser senaryolar bizi ne kadar rehavete sürüklerse sürüklesin, depremden kaçış yok.

Başlıklar

2023 Deprem Bekleniyor Mu?

2023 yılı için Kuzey Anadolu Fayı üzerinde herhangi bir hareketlilik gözükmüyor. Depremlerin önceden tahmini mümkün olmadığı için, bu yıl için de deprem beklentisine yönelik bir şey söylemek imkansız. Birçok yurttaşımızda, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinden sonra Marmara’da da deprem olacağı yönünde bir endişe oluşsa da, iki fay sistemi farklı bölgelerde olduğu için birbirlerini tetiklemeleri mümkün değil.

Prof. Dr. Şerif Barış’a göre, depremin zamanını öğrenmekten çok, depreme dayanıklı binalar, depreme hazır bilinçli bir topluma ve deprem ile yaşamayı öğretebilecek toplumsal eğitimlere ihtiyacımız var. Prof. Barış, uzun süredir televizyonlar ve sosyal medya aracılığıyla toplumu aydınlatmaya çalışsa da, henüz toplumsal bilinç oluşması için alınacak çok yolumuz var.

İstanbul depremi ne zaman olacak diye beklemekten ziyade depreme hazırlıklı olmak çok daha önemli. Depremin hangi gün, hangi saat olacağını günümüz teknolojisi ile maalesef önceden bilemiyoruz. Bu şartlar altında hazırlıklı olmaktan başka çaremiz yok.

Depreme hazırlık konusundaki tüm eksiklerimize rağmen İstanbul, İzmit veya Düzce gibi fayın tam üzerinde değil. En yakın yerinde bile 15 – 20 km mesafeye sahip ve bu da deprem dalgalarının şehre ulaşıncaya kadar az da olsa sönümlenmesi demek. Ayrıca, İstanbul’un büyük çoğunluğunun zemini Yalova, Sakarya veya Gölcük gibi yumuşak değil. Yine de nüfus yoğunluğu düşünüldüğünde, onbinlerce insan hayatını kaybedecek.

İstanbul Deprem En Son Ne Zaman Oldu?

İstanbul’da hissedilen ve hasara neden olan en son deprem, 26 Eylül 2019 tarihinde 5,8 büyüklüğünde meydana geldi. Bu depremde, kalp krizi nedeniyle 1 vatandaşımız hayatını kaybederken, 43 kişi de yaralandı. Çok sayıda bina hasar gördü, mühürlendi ve ilçe belediyeleri tarafından kontrollü olarak yıkıldılar.

Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Çocukluğundan beri yer bilimleri ile ilgilenen biri olarak, yaşadığımız coğrafyanın gelecekte karşılaşabileceği en büyük risklerden biri olan İstanbul (Marmara) Depremi hakkında insanları aydınlatabilmek ve "deprem tahmini" gibi şarlatanlıklardan uzak tutabilmek amacıyla bu blogu hazırladım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir