1. Anasayfa
  2. Yer Bilimleri

23 Kasım 2022 Düzce Depremi | Kaç Kişi Öldü | İstanbul Depremini Tetikler Mi?

23 Kasım 2022 Düzce Depremi | Kaç Kişi Öldü | İstanbul Depremini Tetikler Mi?
0

AFAD‘a göre 5,9, Kandilli Rasathanesi‘ne göre 6 büyüklüğündeki Düzce depremi 2022 yılının sonuna yaklaştığımız bu günlerde, bize ülkemizin deprem gerçeğini tekrar hatırlattı.

23 Kasım 2022 saat 04:08’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem, başta Düzce, Bolu, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Bursa, İstanbul ve Tekirdağ’da hissedildi. Depremin ardından 1 kişi kalp krizi, 1 kişi de yaşadıkları binadan çıkmaya çalışırken düşüp başını vurması sonucu hayatını kaybetti. 93 kişi yaralanırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 71 binanın ağır hasar aldığı ve acil yıkım kararı çıkarıldığı açıklandı.

Başlıklar

Düzce Depremi’nin Merkez Üssü Neresi?

Marmara Bölgesi ve Ankara’dan da hissedilen depremin merkez üssü, Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı Sarıdere mevkii şeklinde açıklandı. Deprem, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nde kırılmayan Karadere Fayı üzerinde gerçekleşti. Fayın uzunluğu, 10 – 12 km. Depremin derinliği ise, 10,6 km olarak ölçüldü.

Düzce’de Neden Deprem Oldu?

Okuyucularımızın en çok merak ettiği konulardan biri de, 1999 yılında iki büyük deprem yaşamış Düzce’de neden deprem olduğu. Buradaki fay, Kuzey Anadolu Fayı‘nın bir parçası ve 1999 depremleri ile tamamen kırıldığı, artık deprem tehlikesinin geçtiği sanılıyordu. Oysa, birçok yerbilimci, bu bölgede, 5 – 10 km arasında, 1999 yılında kırılmayan küçük fay parçaları olduğunu ve bunların zaman içinde, büyüklüğü 6’yı geçmeyecek şekilde kırılacağını anlatıyordu.

Bu deprem de, bu kırılmalardan biri. Bundan sonra bölgede bu büyüklükte bir deprem beklenmese de, %98’i deprem bölgesinde yer alan ülkemizde, her an bu şekilde küçük fay parçaları kırılabilir ve büyüklüğü 6’ya varabilen depremler meydana gelbebilir.

duzce depremi 2022 merkez ussu
Görsel: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE)

Düzce Depremi Kaç Saniye Sürdü?

Deprem, 17 saniye sürdü. Kısa sürmesine rağmen, 407 gal olarak ölçülen ivmesi nedeniyle oldukça şiddetli hissedildi. Ayrıca, depremin sığ olması da, şiddetli hissedilmesinde başka bir etkendir.

Düzce Depremi Artçıları Ne Kadar Sürecek?

6 büyüklüğünde bir depremin artçıları, yaklaşık birkaç hafta ile 1 yıl arasında devam edebilir. Özellikle ilk 15 gün, artçı etkinliği yoğun şekilde hissedilirken, sıklığı zaman içinde azalacaktır.

Bu süre içinde, büyüklüğü 4,9 – 5 büyüklüğüne varabilecek depremler beklenebilir, ancak her depremden sonra mutlaka büyük artçılar olmak zorunda değil. Vatandaşlarımız, hasarlı binalara girmekten kaçınmalı ve fısıltı gazetesinden çok, yetkililerin açıklamalarına güvenmeli. Özellikle, hiçbir sıfatı olmayan deprem tahmincileri bu süreçte, ünlü olabilmek ve seslerini duyurabilmek için halkı korku ve paniğe sevkedebilecek büyük deprem söylentileri yayabilir, böyle bir olasılık şu an için mümkün değil.

2022 Düzce Depremi’nde Kaç Kişi Öldü?

Depremde maalesef biri kalp krizinden, biri de yaşadıkları binadan kaçmaya çalışırken düşüp başını vurarak olmak üzere, 2 kişi hayatını kaybetti. 93 kişi de yaralandı.

Uzmanlar Ne Diyor?

Kocaeli Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Şerif Barış, Düzce Depremi 2022 yılında beklenmeyen bir depremdi şeklinde bir açıklama yaptı. Daha önce çok büyük iki deprem (17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri) üretmiş bir fay sisteminin, bu kadar süre sonra 6 büyüklüğünde bir deprem üretmesinin beklenmedik olduğunu açıklayan Barış, endişe edilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

2022 duzce depremi isyeri
Depremde yıkılan bir işyeri.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise, depremin öncü olmadığını, kendi başına bir deprem olduğunu belirtirken, bu depremin Marmara’daki depremi tetikleyici etkisinin mümkün olmadığını anlattı.

Düzce Depremi İstanbul Depremi’ni Tetikler Mi?

23 Kasım 2022 günü yaşadığımız depremin, farklı bir fay sisteminde olması nedeniyle Marmara Denizi’nde beklediğimiz İstanbul Depremi’ni tetiklemesi mümkün değil. AFAD’ın depreme ilişkin raporu da, herhangi bir öncü deprem riskinden bahsetmiyor. Dolayısı ile, İstanbul’da yaşayanların bu deprem nedeniyle endişelenmesine gerek yok.

2022 duzce depremi adliye binasi
Depremde hasar gören başka bir bina da, Düzce Adliyesi idi.
Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Çocukluğundan beri yer bilimleri ile ilgilenen biri olarak, yaşadığımız coğrafyanın gelecekte karşılaşabileceği en büyük risklerden biri olan İstanbul (Marmara) Depremi hakkında insanları aydınlatabilmek ve "deprem tahmini" gibi şarlatanlıklardan uzak tutabilmek amacıyla bu blogu hazırladım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir