Büyük İstanbul Depremi Hangi İlleri Etkileyecek 2023
  1. Anasayfa
  2. Marmara Depremi

Büyük İstanbul Depremi Hangi İlleri Etkileyecek 2023

0

İstanbul depremi hangi illeri etkiler sorusu, özellikle son yaşadığımız Kahramanmaraş depremlerinden sonra yeniden gündeme geldi. Beklenen büyük İstanbul depremi, gerçekleştiğinde Marmara Depremi olarak anılacaktır. Bunun nedeni de, sadece İstanbul’da değil, tüm bölgede yıkım yapacak olmasıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son deprem senaryosuna göre, deprem Marmara Denizi’nde gerçekleşecek. Bu depremin, 7,5 büyüklüğünde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Gece ve gündüz senaryolarına göre farklı can kaybı beklenen deprem, bütün bölgeyi etkileyecek.

İstanbul’da Deprem Olursa Hangi İller Etkilenir?

Olası Marmara depremi hangi illeri etkileyecek incelemeden önce, üzerinde deprem beklenen fayı birlikte görelim:

marmara denizi fayi
Ana Marmara Fayı’nın yakın geçmişte kırılmamış olan segmentlerinde meydana gelebilecek Mw 7,5 büyüklüğündeki senaryo depremi. Kaynak: İBB

Bu fay üzerinde meydana gelecek depremin, ne yazık ki çevre illerde de yıkım yapacağı tahmin edilmektedir. Maalesef, bu deprem sonucunda tüm Marmara Bölgesi’nde sayısı binlere ulaşacak can kaybı da meydana gelecek. Depremde hasar beklenen illerimiz, aşağıdaki gibidir:

  • İstanbul,
  • Kocaeli,
  • Sakarya,
  • Yalova,
  • Bursa,
  • Balıkesir,
  • Tekirdağ,
  • Çanakkale

Depremin merkez üssünü bugün kesin olarak bilmediğimiz için, hangi şehirlerin daha çok etkileneceğini bugünden kestirmemiz mümkün değil. Depremin ivmesi de hasarda etkili olacak başka bir faktördür. Bölgemizde, başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerimizin deprem güvenli hale getirilmesi çok önemlidir. Özellikle Naci Görür gibi uzmanlar bizi sıkça uyarıyor ve depreme hazırlıklı olunmasının önemini anlatıyor.

Öncelikle kamu kurumları ile hastane ve okulların güçlendirilmesi gerekiyor. Konutların depreme dayanıklı olarak yenilenmesi, mutlaka ikinci önceliğimiz olmalıdır.

Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir