Depremi İnceleyen Bilim Dalı Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Yer Bilimleri

Depremi İnceleyen Bilim Dalı Nedir?

0

Depremi inceleyen bilim dalı Sismoloji ismindedir. Sismoloji, deprembilim olarak da bilinir. Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarını, depremlerin tarihçesini ve ölçüm yöntemlerini konu alır.

Sismoloji, deprem ve oluşma mekanizmalarını incelerken, depremin çevresel etkilerini de gözönüne alır. Geçmiş depremlerle ilgili bilgilere ulaşmak için jeoloji disiplinini kullanan paleosismoloji de, sismolojiyle ortak çalışan yer bilimi disiplinlerindendir.

Deprem olurken, yer hareketini kaydeden cihaza ise, sismograf adı verilmektedir.

Depremi inceleyen bilim dalı olan sismolojinin gelişmesini sağlayan büyük tarihsel depremler, 1755 Lizbon depremi, 1906 San Francisco depremi, 1964 Alaska depremi, 2004 Asya – Pasifik depremi ve 2011 Japonya depremidir.

Depremi İnceleyen Bilim İnsanına Ne Ad Verilir?

Depremi araştıran bilim dalı sismoloji olduğu için, deprem uzmanına da Sismolog ismi verilmektedir. Sismologlar, yerküreyi inceler ve depremlerin oluş mekanizmalarını inceler. Elde ettikleri verilerle, belirli bir bölgede gelecekte deprem olup olmayacağını saptar. Sismologlara, yer bilimci de denir.

Ülkemizde paleosismoloji yardımı ile geçmiş depremleri inceleyen ve sahada gözlem yapan ilk bilim insanı, Prof. Dr. İhsan Ketin’dir. Günümüzde de, Dr. Ramazan Demirtaş, ülkemizde önde gelen Paleosismologlardan biridir. Dr. Demirtaş, sosyal medya üzerinden insanların deprem tahmincilerine inanmamalarını, safsatalara tutunup paniğe kapılmak yerine bilim insanlarını takip edip AFAD ve Kandilli Rasathanesi gibi kurumları takip etmeleri gerektiğini anlatmaktadır.

dr ramazan demirtas golcuk depremi
Dr. Ramazan Demirtaş, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nden sonra saha çalışmaları yaparken.
Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir