İstanbul’da Deprem Olacak Mı?
  1. Anasayfa
  2. Marmara Depremi

İstanbul’da Deprem Olacak Mı?

9

İstanbul’da deprem olacak mı sorusunun cevabı, zamanı bilinmese de, yakın gelecekte olması bekleniyor şeklindedir. İstanbul depremi 2022 yılında da insanların uykularını kaçırıyor. Bilim insanları bu konuda değişik görüşlere sahip olsa da, ortak görüş İstanbul’un güneyinden geçen fayın artık kırılmak üzere olduğu şeklinde.

Başlıklar

Naci Görür İstanbul Depremi İçin Ne Diyor?​

Naci Görür İstanbul depremi hakkında, 7,2 ile 7,6 arasında bir büyüklükte olacağını ve Silivri açıklarında gerçekleşebileceğini söylüyor. Prof. Dr. Naci Görür’e göre depremin önümüzdeki 10 yıl içinde olma olasılığı oldukça yüksek.

Ahmet Ercan İstanbul Depremi İçin Ne Diyor?​

Ahmet Ercan İstanbul depremi hakkında, 2045’den önce gerçekleşmesinin sürpriz olacağını söylüyor. İki deprem olacağını ve bunlardan birinin Kumburgaz açıklarında 6,7, diğerinin de Silivri açıklarında 7,2 civarında olacağını anlatıyor. Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremin erken olması durumunda bile 2033’ten önce gerçekleşmesinin zor olduğunu ekliyor.

Şener Üşümezsoy İstanbul Depremi İçin Ne Diyor?​

Şener Üşümezsoy İstanbul Depremi ile ilgili olarak, 6,5 büyüklüğü geçmeyeceğini ve Kumburgaz – Silivri hattında gerçekleşeceğini açıklıyor. Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, 1999 depreminden bu yana elde edilen tüm verileri yorumlayarak, İstanbul’da büyük deprem beklenmediğini anlatıyor. Zamanı için ise, bir aralık belirtmiyor.

İstanbul’da 7,5 Deprem Bekleniyor​

İstanbul’da yapılan son tatbikatlar, 7,5 büyüklüğünde bir deprem için gerçekleştiriliyor. Bu tatbikatlara göre deprem olursa, İstanbul’daki depremzedeler, kara, hava ve deniz yoluyla 18 şehre taşınacak. İçişleri Bakanlığı’na göre, depremin ilk 6 saati, arama kurtarma çalışmaları açısından çok önemli ve bu nedenle bu sürenin iyi değerlendirilebilmesi için sık sık tatbikat yapılıyor.

İstanbul’da Deprem Ne Zaman Olacak?​

Beklenen büyük İstanbul depremi ne zaman olacak maalesef kesin olarak bilinmiyor. Günümüz teknolojisi ile, depremleri önceden tespit etmek mümkün değildir. O nedenle, depremi önceden bildiğini iddia eden, deprem tahminlerini parayla satan kişilere lütfen inanmayınız.

İstanbul’da En Son Ne Zaman Deprem Oldu?​

1894 büyük İstanbul depremi sonrasında, şehrin merkezinde yıkım yapan bir deprem yaşanmadı ve 17 Ağustos depremi de İstanbul depremi değildi. Küçük ve orta büyüklükte depremleri ele aldığımızda ise, en son 24 Eylül 2020 tarihinde Silivri açıklarında 4,2 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşmişti. Bu depremin, 26 Eylül 2019 Silivri Depremi’nin bir artçısı olduğu düşünülüyor. 26 Eylül 2019 depremi, 5,8 büyüklüğündeydi.

Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir