İstanbul Depremi Olursa Ne Olur?
  1. Anasayfa
  2. Marmara Depremi

İstanbul Depremi Olursa Ne Olur?

1

İstanbul depremi olursa, ülkemizin şu ana kadar yaşamadığı kadar ağır can ve mal kaybı yaşayacağız. Her ne kadar uzmanlar bunu sürekli söylese de, küçük depremlerde hatırlayıp sonra unutuyoruz. Özellikle 2009’da açıklanan afet senaryosunun dahi ötesinde -maalesef- yıkım yaşayacağız. 1999 depreminde hasar gören bazı ağır hasarlı, orta hasarlı ve düşük hasarlı binaların incelemesi ve güçlendirmesi bile henüz yapılmamışken, geç kaldığımızı söylersem abartmış olmam.

Bu durumda İstanbul depremi yorumları incelendiğinde senaryolar hiç iç açıcı değil. Hatta İstanbul’un iç bölgelerine kurtarma ekiplerinin girip giremeyeceği bile tartışılıyor. Özellikle bu durumları engellemek için başlatılan kentsel dönüşüm projeleri de halen istenilen seviyede değil. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul üzerinde yapı durumunun %25’inin kullanılamaz olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

İstanbul’daki konutların % 25’i oturulamaz bir duruma gelecek, yaşanabilecek bir depremde en az 2 milyon vatandaş evsiz kalacak. İstanbul’da minimum düzeyde 50 bin bina büyük boyutlarda hasar görecek. 50 binle ile 150 bin arasında vatandaş hayatını kaybedecek. Bizler halihazırda yapı stokunu bir kenara bırakmışız ve depremin kendisiyle uğraşıyoruz. Büyüklüğünün ne olacağını öğrenip tespit etmeye çalışıyoruz.

Cemal Gökçe

2022 Deprem Bekleniyor Mu?

İstanbul depremi hakkında tahmin vermek gerekirse, maalesef depremleri önceden tahmin etmek mümkün değil. Bu nedenle İstanbul depremi 2022 yılında olacak diyemeyiz. İstanbul’da deprem olacak mı sorusuna ise, kesinlikle deprem olacak cevabını verebiliriz çünkü tüm bilim insanları bu konuda hemfikir ve Kuzey Anadolu Fayı İstanbul’un çok yakınından geçiyor.

Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir