Beklenen Deprem Tahminleri Türkiye
  1. Anasayfa
  2. Marmara Depremi

Beklenen Deprem Tahminleri Türkiye

6

Beklenen deprem tahminleri hepimizin merak ettiği bir konu. Ancak bu tahminlerin ne kadarı bilimsel? Depremi önceden bilmek mümkün mü? Depremi önceden bilen adam ünvanına sahip kişiler, bize doğruyu söylüyor mu? Beklenen büyük İstanbul depremi tahminleri başta olmak üzere, olası deprem tahminleri ne kadar doğru, bu yazımızda değişik konu başlıkları altında inceleyeceğiz.

Başlıklar

Deprem Önceden Nasıl Anlaşılır?​

Depremi önceden anlamanın bir yolu yoktur. Çoğu büyük deprem, öncesinde hiçbir öncü deprem ile sinyal vermeden, bir anda gerçekleşir. Ülkemizdeki Kuzey Anadolu Fayı, buna örnektir. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi, insanların algılayabileceği hiçbir belirti vermeden bir anda gerçekleşti ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve sakat kalmasına neden oldu.

Depremi önceden tahmin etmek için günümüzde başta Japonya ve ABD’de birçok çalışma yapılıyor ama bunların hiçbiri, şu an için kesin tarih verebilecek kadar ilerlemiş çalışmalar değil. Bu nedenle, İstanbul depremi ne zaman olacak sorusuna kesin bir cevap vermek maalesef mümkün değil.

Depremi Önceden Bilen Adam Kim?​

Sosyal medyada birçok isim, depremi önceden tahmin ettiğini iddia ederek, “deprem tahmincisi” gibi bir ünvan kazanmaya çalışıyor. Ancak bu kişilerin büyük çoğunluğu bütün deprem bölgeleri için tahmin yapıyor ve çıkmayan tahminlerini daha sonra silerek, sadece deprem olan bölgelerle ilgili “tahminlerini” bırakıyor ve böylece, sadece o depremleri tahmin edip tutturmuş gibi insanları kandırmaya çalışıyor.

Bu kişilerin de büyük çoğunluğu, ülkemizin deprem gerçeği üzerinden maddi veya manevi kazanç elde etmeye çalışan sahtekarlar.

Depremi Önceden Haber Veren Cihaz Var Mı?​

Hayır, maalesef depremi önceden haber veren cihaz günümüz teknolojisi ile mevcut değil. Bu şekilde cihazlar geliştirdiğini söyleyen kişiler ise doğruyu söylemiyor.

Bunların büyük çoğunluğu parayla deprem tahmini satan veya bu sözde tahmin cihazlarını pazarlamaya çalışan sahtekarlar. Amerikan Jeoloji Ajansı da, depremlerin önceden tahmin edilemeyeceğini ve böyle bir cihazın olmadığını söylüyor.

Depremi Önceden Haber Veren Uygulama​

Google deprem uyarı hizmeti, bir depremi olduktan hemen sonra kullanıcılarına bildirme esasına dayalı. Ancak, burada unutulmaması gereken, depremi olmadan önce değil, olduktan sonra haber vermesi. Yani, deprem olduktan sonra, en fazla 5 – 10 saniye vakit tanıyor, o da depremin merkez üssünden ne kadar uzakta bulunduğunuza bağlı.

Beklenen Büyük İstanbul Depremi için konuşursak, bu süre 5 saniye civarında olacak. Google deprem uyarı hizmetinin tanıtıcı videosu şu şekilde:

Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir