Sıcak Hava Depremi Tetikler mi? Deprem Sıcağı Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Yer Bilimleri

Sıcak Hava Depremi Tetikler mi? Deprem Sıcağı Nedir?

0

Sıcak hava depremi tetikler mi sorusunun en büyük nedeni, 17 Ağustos 1999 depreminin yaz mevsiminin en sıcak günlerinde, bunaltıcı bir hava varken, nemin de en yoğun olduğu gece saatlerinde meydana gelmesiydi. Bu nedenle, o günden bu yana depremlerin sıcak havalarda meydana geldiği iddia edilir oldu. Hatta, “deprem sıcağı” diye bir deyim bile uyduruldu. Peki, işin aslı nedir? Gerçekten hava çok sıcak deprem olarak diyenler haklı mı? Gelin birlikte inceleyelim:

Yeryüzünün derinliklerine inildikçe, sıcaklık artar. Her 33 metrede bir, sıcaklık 1 derece artar. Yaklaşık olarak 100 metre derinliğe indiğimizde, sıcaklığın 3 derece arttığını hissederiz. 1 kilometre aşağı indiğimizde ise, sıcaklık 30 derece artar, yani neredeyse yüzeyde hissettiğimiz sıcaklık kadar.

17 Ağustos 1999 depremi, yerin 15 kilometre altında meydana geldi. Başka bir deyişle, merkez üssü 15 km derindeydi. Depremin meydana geldiği yerdeki sıcaklığı birlikte hesaplayalım:

15 km = 15 * 1000 metre = 15.000 metre

15.000 ÷ 33 = 454,5 derece

Başlıklar

Deprem Sıcağı Nedir?​

Deprem sıcağı, 17 Ağustos 1999 depremi sıcak bir Ağustos gecesi meydana geldiği için halk arasında yayılan bir söylentidir. Depremin sıcak hava nedeniyle olduğu ya da deprem olacağı için havanın çok bunaltıcı olduğu şeklinde asılsız bir inanca dayanır.

Oysa, yukarıda da anlattığımız gibi, depremin olduğu yer, yazın en sıcak gününde hissettiğimiz sıcaklığın neredeyse 10 katı sıcaktır. Bu nedenle, aşırı sıcaklar depremi tetikler mi sorusunun cevabı, hayır tetiklemez şeklindedir.

Hava Sıcak Olursa Deprem Olur mu?​

Bu sorunun cevabı da, tıpkı deprem sıcağı gerçek midir sorusuna verdiğimiz cevap gibi, hayır şeklindedir. 17 Ağustos 1999 depremi yazın çok sıcak günlerinde gerçekleşmiş olsa da, 12 Kasım 1999 depremi, çok soğuk bir kış gününde gerçekleşmişti. Yani, bu genelleme yanlıştır.

Deprem Günü Hava Nasıl Olur?​

Deprem, yukarıda da yazdığımız gibi yerin kilometrelerce derinliğinde gerçekleştiği için, yeryüzündeki havayı etkilemez. Ülkemizde meydana gelen depremlerin tarihlerine kısaca bir bakarak depremin havadan ve mevsimden bağımsız olduğunu görebiliriz:

 • 10 Eylül 1509 Büyük İstanbul Depremi: Sonbahar,
 • 22 Mayıs 1766 Büyük İstanbul Depremi: İlkbahar,
 • 5 Ağustos 1766 Tekirdağ Depremi: Yaz,
 • 10 Temmuz 1894 İstanbul Depremi: Yaz,
 • 27 Aralık 1939 Büyük Erzincan Depremi: Kış,
 • 22 Temmuz 1967 Mudurnu Depremi: Yaz,
 • 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi: Yaz,
 • 12 Kasım 1999 Düzce Depremi: Kış,
 • 23 Ekim 2011 Van Depremi: Sonbahar,
 • 26 Eylül 2019 Silivri Depremi: Sonbahar,
 • 24 Ocak 2020 Elazığ Depremi: Kış,
 • 30 Ekim 2020 İzmir Depremi: Sonbahar.

Görüldüğü gibi, depremler her mevsimde ve her hava koşulunda gerçekleşmektedir. Hava sıcaklığı ile deprem arasında bir ilişki olmadığını unutmamalı ve kendinizi değişen hava koşulları nedeniyle strese sokmamalısınız.

Özetle, 17 ağustos depreminin meydana geldiği derinlikteki sıcaklık, 455 derece idi. En sıcak yaz gününde hissettiğimiz sıcaklığın neredeyse 10 katından daha fazla. Dolayısı ile, yeryüzündeki sıcaklığın depremin meydana geldiği derinlikte herhangi bir etkisi yoktur. Hava sıcaklığı, depremi tetiklemez.

Deprem Öncesi Gaz Çıkışı Olur Mu?

Deprem sırasında yeryüzünde kırıklar oluşur, biz bunlara “fay kırığı” deriz. Aslında fay, kırık demektir ama halk arasındaki bu kullanımı, daha kolay anlaşılması için ben de tekrar edeceğim. Bu kırıklar, yerin kilometrelerce derinlerine kadar iner ve kimi zaman bu boşluklardan gaz çıkışları olur. Yer kabuğunun bu kırıklar ile birbirine sürtünmesi sonucu, -özellikle gece depremlerinde- alev topları şeklinde görebiliriz. 17 Ağustos depreminde de buna benzer bir gaz çıkışına tanık olduk.

Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Yorum Yap