Depremde İnsanlar Neden Ölür?
 1. Anasayfa
 2. Yer Bilimleri

Depremde İnsanlar Neden Ölür?

0

Depremde insanlar neden ölür sorusu, Kahramanmaraş depremi ile tekrar gündeme geldi. Yaşadığımız onca depremden sonra dersler çıkardık ancak bu depremde de onbinlerce insanımızı çürük binalara kurban verdik.

Depremde insanların ölmesinin nedeni, aşağıdaki nedenlerden dolayıdır:

 • Yapısal Hasarlar: Depremler, apartmanlar, köprüler, okullar ve hastaneler gibi hayati önemdeki yapılara hasar verebilir. Bu istenmeyen hasar sonucunda binalar çökebilir ve insanlar ölebilir. Enkaz altında kalan insanların önemli bir kısmı depremin ilk saatlerinde ve günlerinde kurtarılsa da, azımsanamayacak bir kısmı da göçükte hayatını kaybetmektedir.
 • Tahliye Kazaları: Deprem anında neler yapılması gerektiği tam öğrenilmediğinde, insanlar sarsıntı bitmeden bina dışına çıkmaya çalışabilir ve üzerine düşen nesnelerden dolayı zarar görebilir. Ayrıca, kaçış sırasında yaşanacak panikten dolayı, özellikle kalabalık alanlarda ezilmeler meydana gelebilir.
 • Biyolojik Hasarlar: Deprem korkutucu bir doğa olayıdır. Bu esnada kalp krizi veya beyin kanaması geçiren insanlar, felç ve inme gibi durumlarla karşılaşanlar olabilir. Bunlar da kısmen ölüme neden olabilir. Bu tür ölümlerin önüne geçmek için, genç – yaşlı demeden deprem tatbikatı yapmalı ve tedbir alınmalıdır.
 • Doğal Nedenler: Deprem sonrası heyelan, çığ ve benzeri başka doğal afetler meydana gelebilir. Elverişsiz yerlere inşa edilmiş yapılar, bu doğa olayları sonucunda ölüme neden olabilir.

Depremde insanların ölmesine neden olan faktörleri kısaca inceledik. Depremin en önemli sonucu, insan kaybıdır. diğer tüm kayıplar insan ve hayvan canından daha sonra gelir. Son yaşadığımız depremlerden de gördüğümüz üzere, bu kayıpların en önemli nedeni depreme dayanıksız yapılardır. İstanbul’da deprem beklediğimiz bu dönemde, depremde insanlar neden ölür konusunu daha iyi incelemeli ve tedbirlerimizi almalıyız. Peki, can ve mal kaybını azaltacak tedbirler neler olabilir?

Depremin Etkilerini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Depremlerde ölümleri azaltmak için aşağıdaki önlemler mutlaka alınmalıdır:

 • Depreme dayanıklı yapı inşası, depremde göreceğimiz zararı en aza indirecek en önemli önlemdir. Bu yapılar, deprem sırasında yıkılmayacak ve hayatımızı kurtaracaktır. Binaların depremden önce güçlendirilmesi önemli olduğundan, binamın sağlam olduğunu nasıl anlarım içeriğimizi okumanızı tavsiye ederim.
 • Ev ve işyerinizde uygulayabileceğiniz acil durum planlarınızın olması, deprem esnasında ne yapılacağının önceden tatbikat yoluyla ezberlenmesi deprem anında soğukkanlı kalabilmek için çok önemlidir. Ayrıca, deprem sonrasında iletişim hatları bir süre kesik olacağından, yakınlarınızla nerede buluşacağınızı önceden kestirmeniz önemlidir.
 • Deprem konusunda eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri, depremin zararlarını azaltmak için yapılması gereken en önemli faaliyetlerdendir. Depremin ne olduğunu, coğrafyaya ve insana olan etkilerini anlamak, onu doğal bir olay olarak kabul etmek, deprem korkusunu azaltacaktır.
 • Deprem doğal bir olay olduğu kadar, toplumsal bir olgudur. Depremden önce, anında ve sonrasında toplumun dayanışma göstermesi ve birlikte çalışması çok önemlidir. Depremden sonra yıkıntılar varsa bunlarda müşterek kurtarma çalışması yapılması, enkazlarda nasıl davranılması gerektiğinin öğrenilmesi de, kurtarma çalışmalarını olumlu etkileyecek ve birçok hayatın kurtulmasını sağlayacaktır.
 • Deprem sonrasında yapılacak kurtarma operasyonlarında daima tecrübeli ekiplerin -özellikle madencilerin- söyledikleri dikkatle uygulanmalı, onların isteklerine karşı çıkılmamalıdır. Buna ek olarak, sahip olduğumuz matkap, kazma, kürek, vb. araçları da kurtarma faaliyetleri için erişilebilecek yerlerde saklamak, diğer insanlara yardım edebilmek için gereklidir.
Umarım yazımı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir